اصطلاحات و مفاهیم چسب‌ها-بخش اول

اولین اصطلاح که در مورد چسب‌ها باید بدانیم پایه چسب‌ها می‌باشد. همانطور که در این وب‌سایت مشاهده می‌کنید چسب‌های شرکت شیمیایی رازی بر اساس پایه شیمیایی تعریف شده‌اند که برای مثال پایه چسب دوقلو، اپوکسی می‌باشد و بقیه پایه‌های چسب‌ها را در محتواهای چسب‌ها می‌توانید مشاهده فرمایید.

دومین کلمه که در حوزه چسب‌های دوقلو (یا دو جزئی) کاربرد دارد اجزای تشکیل دهنده چسب هستند که یکی از آنها رزین و دیگری هاردنِر یا سخت کننده می‌باشد که باید در این موارد چسب‌ها از نظر وزنی کاملا مساوی مخلوط شوند.

سومین کلمه که در مورد کاربرد چسب‌ها باید بدانیم کلمه‌ای است به نام «اکتیواتور» یا به فارسی معنی معنی فعال کننده می‌دهد که این در مورد چسب رازی فیکس (123 رازی) معنی می‌دهد و اسپری همان اکتیواتور می‌باشند و ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که اسپری 123 یا همان اکتیواتور را می‌باید در یک سطح و چسب قطره‌ای را در سطح دیگر قطعه استفاده شود و در نهایت دو قطعه بهم چسبیده شود و از اسپری کردن اسپری 123 یا همان اکتیواتور بر روی چسب قطره‌ای جدا باید خودداری کرد و فقط اندازه مصرف بایستی استفاده شود.

 

چهارمین کلمه‌ای که گاها در صنایع استفاده می‌شود کلمه پرایمر Primer می‌باشد که پرایمر در مورد چسب برای بعضی از چسب‌ها طبق دستورالعمل چسب مورد نیاز می‌باشد و سطح را برای چسبندگی آماده می‌کند.

 

پنجمین کلمه چسب‌های هوازی می‌باشند که چسب‌هایی هستند که در مجاورت هوا خشک می‌شوند مانند چسب‌های سیلیکون و چسب‌های PVC  و ... که در اثر استفاده از این نوع چسب‌ها در قطعات مختلف استفاده می‌شود و برای خشک شدن نیاز به هواهم دارند.

 

ششمین کلمه چسب‌های بی‌هوازی که چسب‌هایی هستند که در مجاورت هوا خشک نمی‌شوند و برای خشک شدن اصولا نیازی به هوا ندارند که از این چسب‌ها می‌توان چسب‌های آناروبیک که برای لاک کردن و قفل کردن پیچ و مهره استفاده می‌شود.

 

شرکت شیمیایی رازی با هدف آموزش و اطلاع رسانی کامل به زبان ساده جهت بالا بردن سطح ارتقاء دانش چسب و استفاده از آن همواره می‌کوشد که با بالا بردن اطلاعات مشتریان خود گامی جهت آموزش پایه‌ای این صنعت برساند.

 

 

تهیه و تنظیم: مهندس امیر اقبال-مدیر تحقیق وتوسعه

 

طراحی سایت نونگار پردازش

© 2018 DESIGNED BY nonegar . ALL RIGHTS RESERVED